Nowa atrakcja turystyczna na horyzoncie: drezyna i ścieżka rowerowa w regionie łódzkim

Nowa atrakcja turystyczna na horyzoncie: drezyna i ścieżka rowerowa w regionie łódzkim

Region łódzki jest w trakcie przygotowywania nowego punktu na mapie atrakcji turystycznych. Planowane jest utworzenie ścieżki rowerowej, której towarzyszyć będzie drezyna, działająca na 13-kilometrowej trasie między miastami Łęczycą a Ozorkowem. Nowa atrakcja ma powstać na terenie istniejącej kolejki wąskotorowej, której tory wiążą te dwie lokalizacje. Polskie Koleje Państwowe wyraziły już swoją zgodę na przekazanie niezbędnej nieruchomości pod tę inwestycję.

Tory kolejki wąskotorowej, która już zakończyła swój żywot, pozostają nadal w dobrej kondycji. Kolejka ta, zbudowana na początku XX wieku, miała za zadanie zapewnić transport do lokalnej cukrowni. Po zakończeniu II wojny światowej, zaczęła odgrywać również rolę w przewozach pasażerskich, a jej działalność została ostatecznie zakończona na początku lat 90.

Aktualnie pojawił się pomysł adaptacji tych torów pod drezynę napędzaną siłą rąk. Dodatkowo, w miejscu istniejącej ścieżki dla pieszych, planowane jest stworzenie komfortowej, asfaltowej ścieżki rowerowej. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na początku 2024 roku. Jest to projekt zainicjowany przez Pawła Kuleszę, burmistrza Łęczycy oraz Pawła Papierza, prezesa Stowarzyszenia Krośniewickiej Kolei Wąskotorowej.