Matury już za nami – co robić dalej?

Matury już za nami – co robić dalej?

Matury to jeden z bardziej stresujących momentów w życiu wielu uczniów szkół średnich. Przygotowania do nich trwają przez dłuższy czas, szczególnie jeśli danej osobie zależy na określonym wyniku. Może on bowiem umożliwić kontynuację nauki na wymarzonej uczelni. Z drugiej strony, niektórzy stawiają na zdobycie zawodu, przy którym nie musieliby kontynuować nauki na studiach. Są to zazwyczaj uczniowie szkół zawodowych oraz techników. Która z tych decyzji jest lepsza? Tak naprawdę wiele będzie zależało od naszych predyspozycji oraz charakteru.

Kiedy zakończyć naukę

Niejeden może zastanawiać się czy zakończyć naukę na szkole średniej, czy też kontynuować ją na studiach. Tak naprawdę decyzję warto podjąć jeszcze przed wyborem szkoły średniej, a więc pod koniec szkoły podstawowej. Nie jest to oczywiście łatwe, gdyż w tym wieku tak naprawdę niewielu z nas wie co chciałoby robić w przyszłości. A nawet jeśli na ten moment wydaje nam się, że wiemy, priorytety oraz zainteresowania często zmieniają się na późniejszym etapie życia. Jeżeli tym na czym danej osobie najbardziej zależy jest lukratywna pozycja i wysokie stanowisko związane z prestiżem, prawdopodobnie pójdzie na studia. Podobnie kwestia ta wygląda jeśli chcemy wykonywać zawód do którego niezbędne są wykształcenie oraz uprawnienia jakie otrzymamy na uczelni wyższej.

Kiedy zrezygnować ze studiów

Istnieją jednak sytuacje kiedy rezygnacja ze studiów wcale nie będzie złym pomysłem. Może tak być w przypadku zawodu, w którym bardziej niż dyplom ukończenia konkretnej szkoły liczą się umiejętności. Wiele firm bierze pod uwagę właśnie umiejętności, a nie jedynie papierek. Może tak być na przykład w przypadku sektora IT, tłumaczeniowego, a także innych. W takich przypadkach dużo ważniejsze jest czy się na czymś znamy, na przykład czy dobrze znamy dany język i potrafimy dokonać dobrego tłumaczenia. Podobnie zresztą kwestia ta wygląda w zawodach takich jak chociażby mechanik, fryzjer i innych.