Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Perspektywa zbliżającego się sezonu grzewczego nie napawa optymizmem. Chyba każdy dostępny materiał opałowy podrożał i to wcale niemało. Dlatego też wiele osób już teraz zastanawia się w jaki sposób najlepiej będzie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Oczywiście sposoby będą bardzo różne i zależne od tego jaki jest główny sposób ogrzewania naszego domu, czy mieszkania. Tym, co można polecić we wszystkich wypadkach jest jedynie nieznaczne obniżenie temperatury do jakiej przywykliśmy zimą. Na przykład, jeśli dotychczas utrzymywaliśmy temperaturę na poziomie 22 stopni, może w tym roku uda nam się obniżyć ją do 21 stopni. Przy takiej temperaturze ciągle jeszcze odczuwamy komfort, a oszczędności mogą być naprawdę spore w czasie całego sezonu grzewczego.

Oszczędności przy ogrzewaniu gazowym

Jednym z najpopularniejszych surowców opałowych stosowanych w blokach jest gaz. W nowszym budownictwie każde mieszkanie ma swój oddzielny piec gazowy. Dzięki temu mieszkańcy mogą samodzielnie regulować temperaturę jaka panuje w pomieszczeniu. Tutaj bardzo łatwo można ustawić temperaturę na określoną wysokość, do której ma się dogrzewać wnętrze. Jednym ze sposobów na oszczędności jest chociażby ten wspomniany wyżej, polegający na zmniejszeniu temperatury o jeden stopień. Niektórzy decydują się na całkowite wyłączenie ogrzewania na noc, jednak nie jest to wcale oszczędne rozwiązanie, gdyż rano po włączeniu ogrzewania piec wykorzystuje duże ilości gazu na jego ogrzanie.

Oszczędności przy ogrzewaniu węglem i drewnem

Kolejny materiał opałowy jest jeszcze dość często stosowany w domach jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Wykorzystuje się tutaj węgiel lub drewno, coraz częściej także ekogroszek lub pellet. Są to materiały, których koszt zużycia widzimy od razu. W przeciwieństwie do ogrzewania gazowego, w przypadku którego rachunki przychodzą już po wykorzystaniu określonej ilości gazu, za węgiel, czy drewno musimy zapłacić z góry. W tym sezonie pewną pomocą mogą być dopłaty do węgla oferowane przez państwo. Poza tym, warto wiedzieć w jaki sposób i jak często dogrzewać dom tymi materiałami, aby było to jak najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.