Jaki wpływ na dzieci maja gry komputerowe
Gry komputerowe oraz te, które możemy ściągnąć na telefon, zyskały w ciągu ostatnich lat ogromną popularność. O ile jeszcze kilkanaście lat temu były to bardzo proste rozgrywki, o tyle obecnie są to gry, w które możemy grać latami. Wiele z nich zostało stworzone w taki sposób, aby przyciągnąć gracza, zafascynować go i sprawić, że będzie wracał do gry codziennie. Może to być niebezpieczne zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Regularne spędzanie wielu godzin na grach komputerowych może mieć bardzo negatywne efekty, szczególnie w wypadku najmłodszych graczy. Przyjrzyjmy się niektórym z możliwych rezultatów i zastanówmy się jak ich uniknąć.
Przykre efekty grania w gry komputerowe
Jednym z negatywnych efektów grania w gry komputerowe lub mobilne, może być zaniedbanie wszystkich innych obowiązków. Dziecko w wieku szkolnym powinno przeznaczyć określoną ilość czasu na naukę oraz przygotowywanie się do lekcji i odrabianie prac domowych. Ważny jest również odpoczynek na świeżym powietrzu oraz wystarczająca ilość snu. Dzieci, które grają całymi godzinami są tego pozbawione, a to może się naprawdę źle skończyć. Poza tym, cierpią na tym więzi w rodzinie. Dziecko jest tak zafascynowane grą, że nie zależy mu, a wręcz nie chce spędzać czasu z rodzicami, nie mówiąc już o dalszej rodzinie. Długie przesiadywanie przed komputerem bardzo obciąża wzrok, a także może prowadzić do poważnych schorzeń kręgosłupa.
Jak zapobiec uzależnieniu od gier
Aby dziecko nie uzależniło się od gier i nie odczuło efektów opisanych powyżej, warto wyznaczyć pewne reguły. Ważna jest tu oczywiście rola rodziców, którzy takie reguły nakreślą. Wiele osób wprowadziło w swoich rodzinach pewien schemat – jeśli dziecko wywiąże się ze wszystkich obowiązków, może skorzystać z komputera. Jest to możliwe jedynie w tym momencie i nie wcześniej. Oczywiście dostęp do gier komputerowych jest dawany dziecku na określone czas, na przykład na pół godziny, czy godzinę w zależności od wieku dziecka. Rodzice powinni przyjrzeć się także treści gier, które wybiera dziecko, tak aby nie były one brutalne, czy też nieodpowiednie ze względu na inne treści nie przeznaczone dla dzieci.