Poliester w ubraniach, czyli tanie, ale niezdrowe rozwiązanie

Poliester w ubraniach, czyli tanie, ale niezdrowe rozwiązanie

Chyba każdy z nas zetknął się na metce ubrania z nazwą jaką jest poliester. Tak naprawdę jest z niego wyprodukowana zdecydowana większość wszystkich ubrań, jakie pojawiają się na rynku odzieżowym. Chociaż wiadomo, że nie jest on do końca zdrowy, to jednak wiele osób tłumaczy sobie, że skoro jest tak powszechnie sprzedawany, to nie może być aż tak szkodliwy. Tak naprawdę wiele będzie tutaj zależało od każdego organizmu indywidualnie, gdyż jedni z nas są bardziej podatni na wszelkiego rodzaju podrażnienia, czy uczulenia, inni zaś ich nie odczuwają wcale lub prawie wcale.

Czym jest poliester

Aby ocenić czy noszenie ubrań poliestrowych jest naprawdę tak bardzo szkodliwe, najpierw warto zastanowić się czym w ogóle jest poliester. Niektórzy w dużym uproszczeniu mówią, że poliester to to samo co plastik. Jest w tym dużo prawdy i ogólnie rzecz biorąc można tak założyć. Szczególnie, że poliester ma niemal taki sam skład jak plastikowe torby, czy butelki. Jak to więc możliwe, że tkaniny poliestrowe są dość przyjemne w dotyku i na pierwszy rzut oka niewiele odbiegają od bardziej naturalnych materiałów? Stoi za tym szereg procesów, które jednak nie zmieniają składu poliestru i nadal pozostaje on tym samym plastikiem co na początku.

Czy nosić ubrania poliestrowe

Jeżeli w pewnym uproszczeniu założymy, że nosimy na sobie po prostu plastik, łatwiej będzie nam zrozumieć dlaczego tak bardzo się pocimy i dlaczego na skórze pojawiają się zaczerwienienia lub zmiany wyglądające jak alergia. Niestety, trzeba przyznać, że ubrania poliestrowe są najtańszym dostępnym wyborem i wielu osób po prostu nie stać na to, aby zainwestować w lepsze ubrania z naturalnych materiałów. Chociaż materiały takie jak len, bawełna, czy wiskoza lub wełna nie niszczą się tak szybko, to jednak trudniej nam wydać jednorazowo większą kwotę, nawet jeśli na przestrzeni kilku czy kilkunastu lat w czasie których używamy te ubrania będzie ona niższa niż kilka ubrań poliestrowych, które się szybciej niszczą.