Bezpieczne wakacje dla dzieci

Bezpieczne wakacje dla dzieci

Wakacje to okres, kiedy dzieci są narażone na różne niebezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że przebywają one na zewnątrz bez nadzoru, czy też przebywając w domu nie jesteśmy w stanie poświęcić im odpowiedniej uwagi. O ile w ciągu roku szkolnego pół dnia dzieci spędzają w placówce oświatowej, o tyle wakacje są dla rodziców sporym wyzwaniem. Policja, jak i lokalne samorządy zachęcają do tego, aby przemyśleć z jakimi zagrożeniami może się zetknąć dziecko i zapewnić mu skuteczną ochronę. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Wakacje w mieście

Dzieci, które spędzają wakacje w mieście, często bawią się przed blokiem ze swoimi rówieśnikami. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę, czy w pobliżu nie ma ruchliwych ulic. Jeśli takie występują, najlepiej będzie wyjść razem z dzieckiem, jeśli jest ono jeszcze w takim wieku, że nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Starsze dzieci natomiast poradzą sobie same. Z drugiej strony, jeśli dziecko przebywa w domu, warto upewnić się czy nie ma możliwości kontaktu na przykład z gorącą kuchenką, czy garnkami, w których coś się gotuje. Te i inne zagrożenia można łatwo wyeliminować jeśli z wyprzedzeniem się nad tym zastanowić.

Wakacje na wsi

Z innymi zagrożeniami wiąże się spędzanie wakacji na wsi. Dzieci, które są wychowane na gospodarstwie zazwyczaj zdają sobie sprawę, gdzie mogą podejść, a gdzie nie. Nie jest to jednak regułą. Może się zdarzyć, że dziecko nieświadomie zbliży się za bardzo do pracującej maszyny, czy też do większych zwierząt gospodarskich. Szczególnie istotne jest zwrócenie uwagi na takie niebezpieczeństwa dzieciom, które przyjechały z miasta i jedynie spędzają wakacje na wsi. Mogą one być nieświadome niebezpieczeństw z jakimi jest związana praca na gospodarstwie. Rolą rodziców jest tutaj zadbanie o jak największe bezpieczeństwo dzieci w tym wolnym od nauki czasie.