Parafia w Solcy Wielkiej otrzymuje dotację na renowację dachu zabytkowego kościoła

Parafia w Solcy Wielkiej otrzymuje dotację na renowację dachu zabytkowego kościoła

W niedalekiej przyszłości drugi z historycznych kościołów na terenie naszej gminy będzie poddany pracą renowacyjnym skupiającym się na konserwacji pokrycia dachowego. Umowę dotyczącą przyznania dotacji celowej podpisał dzisiaj Marian Lemański, Wójt Gminy Ozorków, i ks. Andrzej Borczyk – Proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Solcy Wielkiej.

Dotacja, wynosząca sumę ćwierć miliona złotych, ma na celu pokrycie kosztów takich działań jak: usunięcie rdzy i zanieczyszczeń z pokrycia dachowego, naprawa łuszczącej się i popękanej farby, czyszczenie oraz naprawa rynien dachowych oraz nałożenie powłoki farbą nawierzchniową na dach. Wyjaśnia to Wójt Gminy Ozorków, Marian Lemański.

Finansowanie tej dotacji pochodzi zarówno z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który dostarcza 245 000,00 zł, jak i z wkładu własnego z budżetu Gminy Ozorków w kwocie 5 000,00 zł. Aktualnie jest opracowywana dokumentacja mająca na celu wyłonienie wykonawcy prac.

Projekt renowacji został zaplanowany zgodnie z podpisaną umową, tak aby jego zakończenie nastąpiło najpóźniej do 15 listopada 2024 roku.