Ozorków zachęca osoby 40+ do skorzystania z badań

Ozorków zachęca osoby 40+ do skorzystania z badań

Od 1 lipca wszyscy Polacy w wieku powyżej 40 lat mają możliwość skorzystania z darmowego pakiety jednorazowych badań diagnostycznych. Akcja jest prowadzona w ramach pilotażowego programu Profilaktyka 40 PLUS i ma zachęcić do częstszego kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Największym zagrożeniem ze strony różnego rodzaju chorób jest fakt, że w początkowym stadium rozwoju nie dają one praktycznie żadnych objawów. Najlepszym rozwiązaniem są zatem systematyczne badania profilaktyczne, które zdecydowanie zwiększają szansę na poradzenie sobie z ciężką chorobą.

Proces zgłaszania się do badania

Aby zgłosić się do badania, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) pod adresem pacjent.gov.pl
 2. Wypełnić ankietę umieszczoną pod nazwą ,,Profilaktyka 40 PLUS”
 3. Po wypełnieniu ankiety można wygenerować e-skierowanie na pakiet badań profilaktycznych
 4. Udać się do konkretnej placówki z e-skierowaniem
 5. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną umieszczone na Internetowym Koncie Pacjenta lub będą do pobrania w danej placówce

Jeśli chodzi o wykonywane w ramach e-skierowania badania, są one automatycznie generowane przez system na podstawie wypełnionej ankiety. W przypadku kobiet pakiet może zawierać:

 • morfologię krwi obwodowej z płytkami krwi,
 • stężenie cholesterolu całkowitego lub kontrolny profil lipidowy,
 • stężenie glukozy we krwi,
 • badania dotyczące funkcjonowania wątroby,
 • poziom kreatyniny we krwi,
 • badanie moczu i kwasu moczowego we krwi,
 • badanie metodą immunochemiczną na zawartość krwi w kale.

W przypadku mężczyzn pakiet zawiera wszystkie powyższe badania uzupełnione o PSA, czyli antygen swoisty dla stercza całkowity. Dodatkowo istnieje również pakiet wspólny, w ramach którego można wykonać pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu czy obliczenie wskaźnika BMI czy też ocenę miarowości rytmu serca.

Gdzie wykonać badania?

Każda osoba uprawniona do pobrania e-skierowania i skorzystania z pakietu badań diagnostycznych może je wykonać w punkcie, który realizuje program ,,Profilaktyka 40 PLUS”. Ich lista, dostępna na stronie pacjent.gov.pl ciągle jest aktualizowana.