Uroczyste obchody 100-lecia Związku OSP RP. W planach moc atrakcji

Uroczyste obchody 100-lecia Związku OSP RP. W planach moc atrakcji

W pierwszej połowie września strażacy – ochotnicy z terenu całego województwa łódzkiego będą obchodzić 100. rocznicę założenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Z tego powodu już niebawem w Wolborzu odbędą się uroczyste obchody tego wydarzenia. Wiadomo już, co zaplanowano w ramach jubileuszu.

Wybór lokalizacji tegorocznych obchodów tak ważnego święta dla strażaków – ochotników nie został dokonany przypadkowo. Właśnie w Wolborzu na świat przyszedł Andrzej Frycz Modrzewski, czyli prekursor pożarnictwa. Co więcej, w mieście tym funkcjonuje Muzeum Pożarnictwa. Z tego powodu uznano, że lokalizacja ta będzie idealna na tak dostojny jubileusz.

Harmonogram wojewódzkich obchodów 100-lecia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP

Jubileusz zaplanowano na 11 września 2021 roku. Wszystkie wydarzenia zostaną poprzedzone uroczystą Mszą Świętą w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolborzu, która jednocześnie będzie odpowiadać VI Pielgrzymce Strażaków Województwa Łódzkiego. Kompletny harmonogram wydarzenia przedstawiono poniżej.

  • Godzina 10:30 – zbiórka wszystkich pododdziałów
  • Godzina 11:00 – uroczysta Msza Święta w Kolegiacie św. Mikołaja w Wolborzu
  • Godzina 12:00 – przemarsz wszystkich uczestników na plac Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolborzu
  • Godzina 12:15 – uroczysty apel mający na celu upamiętnienie 100-lecia powstania i działalności Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W jego trakcie dojdzie do poświęcenia i odsłonięcia pamiątkowego postumentu, następnie uhonorowani zostaną członkowie OSP, Druhny i Druhnowie, odbędą się przemówienia okolicznościowe, a także dojdzie do przekazania samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Wolbórz.

Druga część wydarzenia, czyli atrakcje dla wszystkich uczestników

Obchody 100-lecia działalności ZOSP RP będą również zakładać organizację atrakcji dla uczestników. Od godziny 15:30 na placu Orlika rozpocznie się Rodzinny Piknik Strażacki. W jego ramach odbędą się pokazy strażackie, dostępna będzie moc atrakcji dla dzieci i strefa gastronomiczna. Zwieńczeniem uroczystości będzie koncert gwiazdy wieczoru, czyli zespołu ,,Nowator”.

Co więcej, podczas pikniku dostępny będzie również Mobilny Punkt Szczepień przeciw COVID-19. Wszyscy chętni będą mogli się do niego zgłosić i przyjąć szczepionkę przeciwko koronawirusowi.