Spotkanie ekspertów ds. drzew w Zgierzu: Jak ochronić polskie zasoby dendrologiczne?

Spotkanie ekspertów ds. drzew w Zgierzu: Jak ochronić polskie zasoby dendrologiczne?

W mieście Zgierz doszło do skupienia specjalistów z zakresu dendrologii, którzy podczas swojego spotkania omawiali aktualny stan zdrowia drzew na terenie Polski. Marek Kubacki, uznany w kraju dendrolog, podkreślił, że największym niebezpieczeństwem dla roślin drzewiastych są obecnie dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne. Jednakże, jak zaznaczył, drzewa wydają się poradzić sobie lepiej z tymi zmianami niż inne rośliny, takie jak trawniki czy mniejsze nasadzenia.

Kubacki zauważył również, że drzewa rosnące w centralnej części Polski są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Według dendrologa, jest to spowodowane tym, że region ten charakteryzuje się znacznie mniejszą ilością opadów deszczu w porównaniu do innych obszarów kraju. Na północy Polski wpływ mają morskie klimaty, a nawet wpływy Atlantyku, co sprzyja większej wilgotności. Natomiast na południu kraju występuje więcej opadów atmosferycznych. W przypadku regionu łódzkiego, deszcz jest zdecydowanie rzadszym zjawiskiem i często nie pada przez długie okresy.

Na pytanie o to, jak możemy pomóc naszym drzewom, odpowiedziała Mirosława Pawłowska-Nowak, równie ceniona w środowisku dendrolog. Według niej, kluczową rolę w zdrowiu drzewa odgrywa system korzeniowy. Powinniśmy dążyć do stworzenia jak najbardziej sprzyjających warunków dla jego rozwoju. Wiele gatunków drzew toleruje cięcia w koronach, a ich uszkodzenie w większości przypadków nie niszczy całego drzewa. Natomiast prace ziemne prowadzone w pobliżu systemu korzeniowego mogą go poważnie uszkodzić, co jest dużo bardziej destrukcyjne. Drzewo bez funkcjonującego systemu korzeniowego traci możliwość pobierania wody, powietrza i składników odżywczych. To otwiera drogę do infekcji patogenami, takimi jak grzyby, które mogą stopniowo niszczyć drzewo.