Mieszkańcy Ozorkowa chcą modernizacji tramwajowej linii 46

Mieszkańcy Ozorkowa chcą modernizacji tramwajowej linii 46

Od prawie trzech lat pomiędzy Ozorkowem i Łodzią kursują autobusy, które pełnią rolę zastępczą dla tramwajowej linii 46. Władze Ozorkowa są zdecydowane na wsparcie inwestycji polegającej na przywróceniu linii do normalnego kursowania. Niezbędne jest jednak uzyskanie zgody innych samorządów.

Nie tak dawno władze Zgierza ogłosiły, że będą się starać o dofinansowanie na reaktywację torowiska tramwajowej linii 46 na trasie Łódź – Zgierz – Ozorków na swoim terenie, które nie działa od 2018 roku. Wszystkie samorządy, które są właścicielami torowiska nie osiągnęły jednak w tej kwestii porozumienia.

Brak porozumienia gmin w sprawie reaktywacji połączenia

Wobec braku wspólnego stanowiska w tej sprawie ustalono, że prawdopodobnym rozstrzygnięciem tej kwestii może być wybudowanie nowego krańca w północnej części Zgierza, na osiedlu Proboszczowice. Władze Ozorkowa wyraziły jednak zainteresowanie reaktywacją kursów na całej trasie.

Od kilku lat burmistrz Ozorkowa starał się o zachowanie połączenia tramwajowego na tej trasie, jednak z uwagi na jego kompetencje, które ograniczają się jedynie do obszaru miasta, starania póki co spełzły na niczym. Z drugiej jednak strony torowisko przebiega również przez teren gmin wiejskich Ozorków i Zgierz. Brak gotowości wydania środków na modernizację przez inne gminy sprawia, że potencjalne przywrócenie kursowania tramwajów jest utrudnione.

Linia autobusowa ratunkiem dla mieszkańców Ozorkowa

Nie wydaje się jednak, aby jakkolwiek zagrożone było kursowanie zastępczej linii autobusowej Z46. Niezależnie od rozstrzygnięcia, autobusy w dalszym ciągu będą kursować na linii Ozorków – Łódź, a burmistrz jest gotowy do partycypowania w organizacji tego transportu.

Od kilku lat mieszkańcy Ozorkowa mogą dojechać do domu z Łodzi również w godzinach nocnych. Autobus linii Z46 ma charakter całodobowy, a nocne kursy zaplanowano jeszcze przed zawieszeniem przewozów tramwajowych.