Ważna inwestycja w okolicach Ozorkowa oddana do użytku

Ważna inwestycja w okolicach Ozorkowa oddana do użytku

13 sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie oddała do użytku betonowy odcinek wschodniej jezdni na budowanej autostradzie A1 pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Dawna ,,gierkówka” przeszła tym samym do historii.

Do dyspozycji kierowców został oddany liczący 6,7 kilometra odcinek pomiędzy miejscowościami Wygoda i Parzniewice. Oznacza to, że całą drogę pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiej o długości 25 kilometrów można przejechać po nowej nawierzchni. Zgodnie z planem prace remontowe zostały zakończone jeszcze w wakacje.

Zakończono przebudowę ważnego odcinka

Na oddanym do użytku odcinku na ten moment funkcjonuje układ ruchu 1+1, ale jeszcze przed końcem sierpnia planowane jest wprowadzenie układu 2+2, co oznacza, że kierowcy będą mogli się poruszać po dwóch pasach ruchu w obu kierunkach.

Do końca 2021 roku z kolei planowane jest oddanie do użytku czterech z pięciu odcinków realizacyjnych budowanej autostrady. Chodzi o odcinki od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe i od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy. Na ten moment najbardziej zaawansowane prace są na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego.

Do końca 2022 roku autostrada będzie w pełni gotowa

Dzięki dostępowi do obu jezdni kierowcy będą mogli poruszać się po trzech pasach ruchu. Ruch jedną jezdnią w obu kierunkach w układzie pasów 2+2 obowiązywać będzie jedynie na odcinku od węzła Piotrków Trybunalski Południe do Kamieńska. Pełen przekrój autostrady będzie oddany do użytku przed końcem 2022 roku.

W ramach inwestycji realizowane były dwa rodzaje prac: przebudowa starego odcinka drogi A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego i przebudowa DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do obwodnicy w Częstochowie. Koszt wyniósł 2,8 mld zł, z czego niemal 1,7 mld zł pochodziło ze środków Unii Europejskiej.