W Ozorkowie wciąż trwa kontrolne badanie. Mieszkańcy mogą się spodziewać telefonów

W Ozorkowie wciąż trwa kontrolne badanie. Mieszkańcy mogą się spodziewać telefonów

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań dobiegł końca we wrześniu, dzięki czemu wstępne wyniki poznamy już w styczniu. W najbliższych dniach do naszych domów ponownie może jednak zadzwonić rachmistrz. GUS wyjaśnił, że powodem tego będzie badanie kontrole, które pozwoli udoskonalić uzyskane rezultaty.

Kontrolne badanie będzie trwało w okresie od 12 do 24 listopada. Jego głównym celem jest ocena jakości danych, jakie udało się pozyskać podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Co więcej, dzięki niemu możliwe będzie usprawnienie przyszłych badań, dlatego tak ważne jest uczestnictwo.

Mieszkańcy mogą się spodziewać telefonu

Planowane do 24 listopada badanie będzie przeprowadzane wyłącznie drogą telefoniczną. W losowej próbie znalazło się 100 tysięcy gospodarstw domowych, które wcześniej brały udział w badaniu. Ankietowanymi będą jedynie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego gospodarstwa udzielili wywiadu w badaniu zasadniczym.

Osoby wylosowane w badaniu mogą się spodziewać telefonu od ankietera statystycznego, który będzie się kontaktował spod numer 22 828 88 88. Zebrane podczas rozmowy dane będą następnie umieszczone w specjalnej aplikacji i będą one całkowicie objęte tajemnicą statystyczną. Badanie nie powinno potrwać dłużej niż 10 minut.

Bezpieczeństwo przekazywanych danych

W celu ochrony danych każdy z biorących udział w badaniu będzie miał możliwość zweryfikowania danych ankietera na stronie spis.gov.pl lub pod numerem 22 279 99 99. Warto pamiętać, że ankieterzy nie będą zadawali pytań z zakresu zarobków, numerów karty, numeru PIN czy stanu majątkowego. Lista pytań również jest dostępna na stronie spis.gov.pl.

Wszelkie dane pobrane w trakcie badania są objęte ochroną prawną i tajemnicą statystyczną. Tak jak to miało miejsce w przypadku Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy na mocy art. 27 Ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.