„Nad Niemnem” na fali popularności podczas Narodowego Czytania

„Nad Niemnem” na fali popularności podczas Narodowego Czytania

W bieżącym roku, podczas Narodowego Czytania, zdecydowano się na omówienie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, datowanej na rok 1888. Narodowe Czytanie to wydarzenie o charakterze kulturalnym, które każdego roku gromadzi miłośników literatury do wspólnego czytania wybranej książki. Inicjatywę tę zapoczątkowali w 2012 roku prezydent oraz pierwsza dama, a obecnie przystąpić do niej mogą wszelkie placówki publiczne i prywatne, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W poprzednich latach uczestnicy Narodowego Czytania oddawali się lekturze takich dzieł jak „Pan Tadeusz” autorstwa Adama Mickiewicza, twórczości Aleksandra Fredry, „Lalki” Bolesława Prusa, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza czy też „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Każdego roku aktywnie angażuje się w te działania filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Leśmierzu, zlokalizowana w Sokolnikach-Lesie.

W tym roku również nie zabrakło jej w działaniach promujących czytanie. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy, którzy darzą szacunkiem literaturę piękną. Towarzyszyli im Zastępca Wójta Gminy Ozorków, Marian Lemański oraz Przewodniczący Rady Gminy Ozorków, Waldek Szcześniak.

Zanim przekroczono próg wspólnej lektury, zebrani mieli możliwość dowiedzenia się ciekawostek z życia Elizy Orzeszkowej, autorki omawianej powieści. Następnie odczytano fragmenty „Nad Niemnem”, a po odczytaniu rozdano pamiątkowe zakładki i zorganizowano poczęstunek.

Marian Lemański, Zastępca Wójta Gminy Ozorków, podziękował filii bibliotecznej w Sokolnikach-Lesie za zaangażowanie w organizację tej ogólnopolskiej inicjatywy promującej czytelnictwo oraz staranne przygotowanie wydarzenia. Wyraził nadzieję na to, że kolejna edycja Narodowego Czytania spotka się z jeszcze większym odzewem społeczności lokalnej.