Gmina Ozorków otrzymała fundusze na prace konserwacyjne dachu kościoła w Modlnej

Gmina Ozorków otrzymała fundusze na prace konserwacyjne dachu kościoła w Modlnej

Zbytkowy kościół w Modlnej, leżący na terenie Gminy Ozorków, został objęty dofinansowaniem w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków – informację tę podano już wcześniej. Dzięki staraniom lokalnych władz pod przewodnictwem wójta Tomasza Komorowskiego, wydzielono fundusze specjalnie na prace związane z konserwacją dachu tej świątyni. W tym celu proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej, ks. Piotr Bratek, zjawił się w Urzędzie Gminy Ozorków.

Prace ochronne i konserwacyjne, które zostaną przeprowadzone na więźbie dachowej zabytkowej świątyni, zostaną sfinansowane kwotą 300 000,00 zł. Dzięki temu możliwe będzie pokrycie drewnianej konstrukcji specjalistycznymi środkami chemicznymi. Środki te mają chronić drewno przed niszczącym wpływem wilgoci, mikroorganizmów oraz ognia.

Środki finansowe na ten cel pochodzą głównie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (294 000,00 zł), z niewielkim wkładem własnym Gminy Ozorków w wysokości 6 000,00 zł. Na chwilę obecną, trwają prace nad dokumentacją, której celem jest wybór wykonawcy prac konserwacyjnych. W umowie o dofinansowanie określono termin realizacji zadań na dzień 15 listopada 2024 roku.

W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, dotacje celowe zostały przyznane również dwóm innym parafiom – Parafii pw. Opieki św. Józefa w Leśmierzu oraz Parafii pw. św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Solcy Wielkiej.