Cyfrowy nomadyzm, a praca zdalna

Cyfrowy nomadyzm, a praca zdalna

Praca zdalna jest czymś, co stało się powszechne i ogólnodostępne. Oczywiście, dotyczy to wybranych zawodów – tych, które bez problemu można realizować jedynie z użyciem komputera i Internetu. Może to dotyczyć osób z branży IT, czyli chociażby programistów, czy twórców oprogramowania bądź administratorów baz danych. Jednak tak naprawdę praca zdalna jest dostępna dla dużo szerszej grupy osób. Można w to wliczyć copywriterów, nauczycieli, tłumaczy, czy inne osoby, które mogą wykonywać swoją pracę zdalnie. Ostatnie lata pokazały, że zakres jest naprawdę szeroki, a wiele zawodów, które do tej pory kojarzyły się z tymi wykonywanymi na miejscu, można przenieść do Internetu. W tych okolicznościach pojawiło się również pojęcie cyfrowego nomadyzmu.

Różnica między pracą zdalną i cyfrowym nomadyzmem

Praca zdalna dla wielu jest po prostu pracą z domu. Ze swojego komfortowego mieszkania, w komfortowych warunkach. Kolejnym krokiem wykraczającym nieco dalej jest cyfrowy nomadyzm. Nie każdy pracujący zdalnie może być cyfrowym nomadą, gdyż nie każdemu takie życie odpowiada. Polega ono w głównej mierze na podróżowaniu, odkrywaniu nowych miejsc i czerpaniu z innych kultur. Cyfrowy nomadyzm może przybierać różne formy. Niektórzy decydują się na wyjazd na kilka miesięcy do najodleglejszych zakątków świata, takich jak Australia, czy Ameryka Południowa i zamieszkanie tam na dłuższy czas. Inni decydują się na niekończącą się podróż – tydzień tam, dwa tygodnie gdzie indziej i dalej w drogę.

Korzyści z cyfrowego nomadyzmu

Choć praca zdalna sama w sobie ma wiele korzyści, to cyfrowy nomadyzm ma ich zdecydowanie więcej. Możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie, jeśli tylko mamy zapewniony dostęp do Internetu. Piękna plaża i praca pod palmami na Teneryfie, czy też zielona dżungla w odległych zakątkach Ameryki Południowej to tylko niektóre z miejsc, z których możemy pracować. Co ciekawe, istnieje wiele blogów prowadzonych przez osoby z całego świata, w tym z Polski, które zdecydowały się na taki tryb życia. Przeglądając je możemy czerpać inspirację i, jeśli jest to naszym marzeniem, zacząć planowanie swojej pierwszej podróży.