Komputer służbowy – jak z niego korzystać
W ramach wykonywanej pracy na niektórych stanowiskach oferowany jest sprzęt służbowy. Może to być telefon, komputer (najczęściej laptop) oraz inne niezbędne narzędzia. Jeśli otrzymujemy tego rodzaju sprzęt warto wiedzieć jak poprawnie z niego korzystać. I nie chodzi tutaj jedynie o jego obsługę, ale przede wszystkim o to, co możemy na nim robić, a czego robić nie możemy. Zazwyczaj pracodawca określa to z góry, jednak czasem daje nam pewną dowolność, obdarzając nas zaufaniem. Warto to wykorzystać w dobry sposób, tak aby takiego zaufania nie zawieść.
Jak wykorzystywać służbowy laptop
Chociaż chcemy tutaj powiedzieć o laptopie, to podobna zasada dotyczy wszystkich urządzeń służbowych. Może to być równie dobrze komputer stacjonarny, czy telefon. Podstawowa zasada jest taka, że służbowego laptopa używamy przede wszystkim do pracy. W niektórych wypadkach szef może nas jednak uprzedzić, że sprzęt jest przeznaczony jedynie do pracy. W tym przypadku nie możemy używać go do innych rzeczy, na przykład oglądania filmów, grania w gry, czy po prostu surfowania po Internecie i na przykład dokonywania zakupów. Możemy sobie myśleć, że przecież szef i tak się nie dowie co robimy na danym sprzęcie, jednak tutaj możemy być w dużym błędzie. Tak naprawdę istnieje wiele programów, które umożliwiają podejrzenie aktywności na danym urządzeniu, szef może więc mieć do niego nieograniczony dostęp.
Co kiedy mamy swobodę
W innych przypadkach szef może dać nam pewną miarę swobody. Mimo, że oferuje nam laptop służbowy, nie oczekuje, że będziemy wykorzystywać go jedynie do pracy. Możemy więc wykorzystać go również na rozrywkę. Tutaj jednak również warto pamiętać, że szef może mieć podgląd tego co robimy w wolnym czasie czy też, co gorsza, w czasie pracy. Warto więc korzystać ze sprzętu firmowego w sposób rozsądny, a w ten sposób unikniemy niepotrzebnych kłopotów, które mogą prowadzić nawet do utraty pracy.